Saade #119: Viljar Arakas (Eften)

Kolmanda fondi börsile minekust

Loe rohkem Efteni kodulehelt.

3 kommentaari

 • Küsimus seoses uuest aastat kehtima hakkava tulumaksuseadusega – kas EfTEN Real Estate Fund III osakuid oleks mõtekas märkida pigem eraisikuna või hoopiski ettevõttena? Kuna saan aru, et makstakse kord aastas välja dividende, siis kuidas täpsemalt siin see maksude maksmine lõpuks toimub (eraisik vs ettevõte) ja mis lõppkokkuvõttes on mõttekam/tulusam? Võib-olla, et märgin ise ka selle fondi osakuid, aga mõtlen hetkel, et mis “keha” alt seda kõige mõtekam teha oleks…. riskid, topeltmaksustamine jms…

  • Tere!

   See kas märkida eraisikuna või jur. isikuna sõltub veidi sellest, mis sul portfellis kokku on ja kuhu suunas liigud. Eraisikuna – laekunud dividendid lähevad kogutulu arvestusse (ehk oluline kui teenid alla 2100 bruto või palk + muud tulud on alla 2100 bruto). Juriidilise isikuna – tegemist on börsil kaubeldava instrumendiga, ehk vajalik on LEI kood. Mina olen kõik balti investeeringud kolinud ettevõtte alla – pean küll maksma LEI koodi tasu aga olen täielikult vaba eraisikuna tegutsemise miinustest (ning saab vabalt soovi korral varaklasside vahel raha liigutada). Juriidilise isiku puhul on küll dividendide topeltmaksustamise probleem, aga siis tuleb lihtsalt raha ära kulutada, et seda probleemi poleks 😀

   • Tänud vastuse eest. LEI koodi unustasin ise üldse ära. Tõsiasi on see, et nii eraisiku kui ka ettevõtte jaoks on uuest aastast investeerimine tehtud kulukamaks ja maksude tasumise mõistes ka keerukamaks. Ma loodan, et Reform saab mõne aja pärast pukki tagasi ja nende üheks valimislubaduseks saab olema selle “totra” maksusüsteemi mõistlikumaks tegemine. See, kuidas praegune valitsus on otsusanud inimeste sissetulekuid maksustada (eelkõige seda, kuidas tulu arvestatakse nn aastases lõikes ja maksustatava tulu hulka lähevad edaspidi lisaks palgatulule ka nn muud täiendavad sissetulekud), see teeb asja ikka liialt keeruliseks ja segadus, mis selle maksusüstemiga saavutakse, mulle absoluutselt ei meeldi.

    Maksude tasumise teemal sattusin lugema just hetk tagasi ka järgmist artiklit:
    http://www.aripaev.ee/arvamused/2017/11/01/rein-ruusalu-ohtlikud-dividendid ja paistab, et ka siin tuleb igasuguseid iseärasusi, millega peaks edaspidi arvestama.

    Mõtlen hetkel, et antud juhul etteõtte kaudu investeerimine on vist tõesti mõistlikum ja mõistlikum peamisel sel juhul kui ei soovi raha kohe tarbimisse võtta ja investeerid seda pigem edasi. Kui aga tahad kohe tarbimisse võtta, siis ettevõtte kaudu investeerimisel vist mingitki eelist ei ole (ettevõtte kaudu toimuks topeltmaksustamine).

    Kuna ise käin lisaks ettevõtlusele ka palgatööl, mille tulust katan kõik oma igapäevased kulud (lisaks investeerin osa palgatulust), siis pikemas perspektiivis soovin siiski palgatööst loobuda ja kui tulevikus peaksin tulu oma ettevõttest välja hakkama maksma (et katta oma igapäevaseid kulutusi), siis niikaua saab maksude maksmist edasi lükata ja eks siis hiljem oma ettevõtte kaudu dividende välja võttes saab vaadata kuidas ja millises summas seda mõistlik/tarvilik teha oleks.

Copyright © 2014. Created by Meks. Powered by WordPress.