Saade #3: Säästmine

Miks ja kuidas säästa?

1

Säästmine eeldab tugevat tahtejõudu lükata tänane tarbimine kaugemasse tulevikku. Farmerid panevad kartuli maha kevadel, et sügisel saaki saada – sarnaselt peaksime ka meie mõtlema. ‘Kevadel’ näeme vaeva, et ‘sügisel’ vaevast tulu lõigata. Kui kartulit maha ei pane, siis võib juhtuda, et ühel hetkel jääme nälga (töötuks, pensionile), sest me ei suuda põllult enam uusi kartuleid leida.

Oletame aga nüüd, et Sa oled väga tubli ning suudad 5 aastaga 10 000 eurot säästa! Mis tulu sellest Sinu jaoks tekkinud on?

  1. Sul on meelerahu – Sa ei pea kartma töö kaotust või suuremat autoremonti
  2. See loob Sulle uusi võimalusi – võid minna julgemalt palka juurde küsima, sest isegi töö kaotuse korral ei pea Sa koheselt hakkama mõtlema kuidas raha juurde saada
  3. Kujundab meie väärtushinnanguid – suurema summa säästmise korral mõistad paremini asjade väärtust
SÄÄSTMINE = TULUD – KULUD
  1. Tulud kasvavad, kulud jäävad samaks
    1. Ramit Sethi (ära fokusseeri lattede kokkuhoidmisele, vaid sihi 5-10 suurt võitu elu jooksul)
  2. Tulud jäävad samaks, kulud vähenevad
  3. Tulud kasvavad, kulud vähenevad

Kuidas säästa?

Kui me ei tea, kus me oleme, siis kuidas me teame kuhu edasi liikuda? Sestap peaks esimeseks sammuks olema alati eelarve koostamine. Pane kirja kõik viimase kuu tulud ja kulud ning proovi mõista millises rahalises olukorras Sina oled. Alles seejärel hakka rakendama järgmisi meetodeid.

  • Loobu elamast palgapäevast palgapäevani! Proovi oma kulutusi kontrollida nii, et järgmisel palgapäeval on Sul vähemalt 10% eelmisest palgast alles!
    • Pay yourself first ehk maksa iseendale esimesena. Kui oled saavutanud mõningase enesekindluse, et suudad näiteks 10% väiksemate kuludega läbi ajada, siis tasub kõige esimese arvena ära tasuda iseendale ehk kannad tõenäoliselt mittevajaliku summa kusagile kinnisele kontole või muusse investeeringusse (näiteks ühisrahastus).
  • Ära võta asjatult laenu (näiteks uue ja uhke telefoni ostuks). Vähetootlik laen kasvatab kulusi, sest peame oma igakuisest sissetulekust hakkama tasuma laenumakseid. Tulud jäävad samaks, kuid kulud suurenevad!
  • Säästmise puhul pane paika mingisugune mõõdetav eesmärk ja toetu väikestele võitudele. Näiteks paned kirja, et soovid säästa kolme aastaga 3600 eurot. See teeb 100 eurot kuus, 300 eurot kvartalis või 1200 eurot aastas. Ära ületa oma plaane, sest ühel hetkel võid säästmisega liiale minna ja hoopiski heituda!
  • Proovi rahalisi väljakutseid, mis sunnivad Sind leidma keerukates tingimustes suurimat väärtust oma raha eest. Näiteks vähendad nädala toidueelarvet 20% võrra, kuid pead kõrgema väärtusega toitu tarbima.
  • Automatiseeri
    • SEB digikassa
    • Perioodiline (iga nädal, iga kuu) automaatne kanne kinnisele hoiusele

NB! Mõistlik kokkuhoid ei tähenda koonerdamist! Koonerdamise ja väärtuse leidmise vahel on väga suur erinevus ning seda ei tasu kunagi ära unustada. Koonerdamise korral sööme kolme kartuli asemel kaks kartulit, väärtuse leidmise korral aga asendame kartulikrõpsud sooja toiduga.

Raamatusoovitus: The Millionaire Next Door

*Kes tahab teada, mis imeasi see Crock-Pot on, millest Kristi rääkis saab siit uurida.

2 kommentaari

  • Väga meeldis seekordne saade! Palju edu! PS. “Naabermaja miljonär” on eesti keeles täiesti olemas, just laenutasin raamatukogust ja loen – väga muhe lugemine 😉

    • Oo, aitäh viitamast, Annika! Alati on rõõm kuulda, et häid majandusraamatuid on ka eesti keelde tõlgitud!

Copyright © 2014. Created by Meks. Powered by WordPress.