Saade #31: Krista Teearu (Pilvebüroost)
Raamatupidamine, maksud ja OÜ-tamine
Seekordses saates on meil külas Krista Teearu. Krista on igapäevaselt Transferwise’is pearaamatupidaja ning vabal ajal kirjutab kuulsat ja kasulikku Pilvebüroo blogi. Kellel on kunagi olnud põhjust mõnda raamatupidamisküsimust google’dada, on jõudnud ilmselt mõne Krista artiklini.
Saates räägime sellest, et millal tasub investeerida eraisiku ning millal juriidilise isikuna, mõtiskleme üldisemalt eesti maksupoliitikast ja soovime häid maksumuudatusi 2016. aastasse.
Oleks huvitav olnud kuulda ka, mida Krista arvab laenude andmisest (Moneyzen, OmaRaha) vs. laenuosakute ostmisest (Bondora, Mintos, Twino(?)) ja seda just raamatupidamislikust vaatepunktist. (Ning juriidika sinna kõrvale)
—
LHV panga puhul andsin kahele lehele digiallkirja ja sain ettevõttele konto kätte. (Y) LHV on vääriline E-estonia pank.
Hei! Me ei hakanud erinevate portaalide erisusi arutlema, sest seal on palju musta maad (sh ka KAVSist tulenevalt). Oleme teema aga Äripäevale ette söötnud ja äkki tuleb sealt midagi KAVSi tõlgenduse kohta – kui üldplaanis lubatakse laenu anda siis pole otseselt laenuosaku juriidilisel formaadil vahet – kui aga öeldakse, et teatud tingimustel on vaja siiski litsentsi, siis tuleb edasi uurida.
(Raamatupidamislikult on vahed sisuliselt olematud.)
Väga asjalikud ja lõbusad saated – jätkake samas vaimus! Paar küsimust ka:
Kust tuleneb kohustus eraisikul ühisrahastuse intressidelt tulumaksu maksta iga aastaselt ja kuidas on üldse võimalik kontrollida, kui palju intressi teenisin? N.ö tsenaarium, kus kannan lihtsalt ühisrahastusse raha, lasen mitu aastat seista investeerimata ning “ühel heal aastal” teenib 100% vms intressi.
Ette tänades!
Hei! Intressidelt tulumaksu maksmise kohustus tuleb Tulumaksuseaduse § 17-st. Tauri millalgi uuris Maksuametilt täpsemalt ka ja sai sellise vastuse:
“Ühisrahastusportaalide kaudu laenuandmisest teenitud intressid ja viivised tuleb deklareerida intresside ja viiviste laekumise aasta tuludeklaratsioonis tabelis 7.1 (muu tulu) ja maksta aasta (iga aasta) jooksul teenitud tulult tulumaks.
Laenult saadud intressidelt ja viivistelt tekkivat tulumaksukohustust investeerimiskonto kaudu edasi lükata ei saa, tegemist ei ole finantsvaralt (avalikult kaubeldavatelt väärtpaberitelt) saadava tuluga. Ka see ei ole intresside ja viiviste maksustamisel oluline fakt, et intresse ja viiviseid portaalist välja (kasutusse) ei ole võetud.”
Intressi teemist on võimalik kontrollida iga portaali oma raportitest ja selle põhjal deklareerida. Kuna Maksuametil on üha rohkem võimalik sinu pangakontol tegemisi jälgida ja üks hetk võetakse ka ühisrahastusportaalid ette, sest sealt liigub nii palju raha, ei tasuks panustada sellele, et kuskilt välja ei paista tulu.
Ehk olete juba näinud, aga sobib siia teemasse hästi 🙂
https://www.youtube.com/watch?v=4rSmj2ZB01A
Jah, täpselt õigel ajal neil välja lastud video 😀
Mul on summas x RDSA aktsiad ettevõtte nimel. LHV andis mulle valida, kas soovin dividende rahas või dividende aktsiates. Kuna valisisin dividendid aktsiates ja uue aktsia raha kokku ei tulnud, siis maksis LHV mulle dividendid välja tulumaksu maha arvamata. Nüüd tahaks veel vaid teada, kuidas ülejäänud välismaiste dividendiaktsiatega lood on, kas antakse alati valida või oleneb see ettevõttest.
Hei Tõnis!
Tegu on spetsiaalselt Investeerimisraadiole kirjutatud muusikapalaga (bändiks on No Way, kelle kuulsaimaks looks on 2003. aastast kirjutatud lugu Tahan Olla Seal (https://www.youtube.com/watch?v=ACqW4R34d6o)). Muuseas, varsti saad pisut põnevat taustajuttu lugeda Rahapuu blogist seoses muusikaga! 😉
🙂 Meil on vist elevant kõrva peale astunud ja täitsa meeldib. Kahjuks me head muusikaelamust vist sulle pakkuda küll ei saa, eks pead muusikalise vahepala pealt edasi kerima 🙂