Saade #44: Kodu – osta või üürida?

Kodulaenust, turusituatsioonist, lepingutest ja oma kodu tundest.

Materjal kodulaenu kohta Minuraha lehel.

6 kommentaari

 • Tänud väga laheda ja õpetliku saate tegemise eest. Kellel oma kodu plaanis muretsema hakata, sellele kindlasti väga kasulik kuulamine. Vist oli Jaak Roosaare, kes ühes oma raamatus kirjutas, et oma kodu ostmiseks ei ole õiget ega valet aega. Kui ikka perekondlik situatsioon nõuab, siis tuleb kodu vaadata vastavalt hetke võimalustele.
  Teisest küljest, kui ei ole tingimata kohe just nüüd vaja uut kodu, siis tasub pikalt nö. kodutööd teha ning ka erinevaid kortereid kohapeal vaatamas käia. Pildid ja kirjeldus KV / City24-s on alati midagi muud, kui reaalne olukord kohapeal. Ning kindlasti tuttavate ja sõprade seas mainida, et otsid uut korterit/maja või ridaelemuboksi. Sest parimad pakkumised ei jõuagi portaalidesse ning lähevad reeglina päevadega.
  Kui Robert Kiyosakit uskuda, siis tasuks ehk hetkel natuke oodata ja kapitali koguda. Võib juhtuda, et varsti pakutakse suurepäraseid kortereid väga suurte allahindlustega. Kriis on kinnisvara ja väärtpaberite ostmiseks parim aeg, nö. “hullud päevad”. Millegipärast ei torma keegi sel ajal poodi ning tehinguid teevad ainult vähesed.

  Igal juhul jõudu ja jaksu saadete tegemisel 🙂
  Ahjaa … kutsuge rohkem külalisi – Jaak Roosaaret, Raivo Heina ja palju teisi. Nende arvamusi ja hinnanguid mingite teemade kohta on alati huvitatv kuulata.

  • Tere, Tanel!

   Külalistega jõudumööda ikka tegutseme, aga võid ette kujutada, et graafikute ühildamine on keeruline. Järgmised külalistega saated saavad juba aprilli lõpus linti, äkki pakub ka sulle mõni nimi siis rõõmu 😉

 • Tere!
  Tekkis küsimus seoses annuiteet- ja võrdsetes põhiosades laenu tagasimaksmise kohta: kui arvesse võtta inflatsiooni, peaks ju tegelikult olema mõistlik annuiteetgraafik? Raha väärtus täna on ju suurem kui homme, seega ajaliselt kahaneb makse suurus ka sel juhul. Või saan ma millestki väga valesti aru? 🙂
  Aitäh huvitava saate eest!

  • Tere, Pille-Riin!

   Annuiteet on osaliselt mõistlik olukorras, kus 1) on tugev inflatsioon (ehk raha läheb odavamaks, hetkel oleme praktiliselt nullkeskkonnas) ja palgakasv 2) Euribor ei tõuse. Hetkel panustada sellele, et Euribor ei tõuse on veidi julge – seega on pigem mõistlik maksta võrdsetes põhiosades, ja vähendada laenujääki, siis on ka tulevikus tulev potentsiaalne intressimaksete tõus vähem valus. Kui aga uskuda, et Euribor väga ei tõuse ja inflatsiooniline keskkond taastub, siis võib ka annuiteet olla asjalik variant.

  • Minu valik (haritud arvamus) tänases päevas oleks annuiteetgraafik. Võrdse põhiosamaksega graafiku kasu joonistub välja eelkõige graafiku lõpus – kuidas saame aga olla kindlad, et kodu kümne aasta pärast juba maha ei müü? Teisalt on plussid ka võrdse kuumakse osas ehk me teame, mis on järgmise 6 / 12 kuu jooksul juhtumas. Kolmandaks on alati võimalus tasuda mingisugune summa vahepeal pangale ära nii, et isegi leppetrahve ei tule juurde. Seega pigem annuiteetgraafik + 3 kuuline rahareserv oleks minu mõte.

Copyright © 2014. Created by Meks. Powered by WordPress.