Saade #43: Uudised

Koolitus, blogi ja pommuudised ühisrahastusest

Kristi uut blogi saab lugeda siit.

Investeerimisraadio koolituse kohta leiab infot siit.

Ekspressi artikkel rahva hullumisest.

9 kommentaari

 • Räägite, et inimesed ei loe/anaüüsi Crowdestate’i projekte, aga millele siis tuleks tähelepanu pöörata?

  • Tere!

   Eks siin on igaühel oma strateegia. Näiteks mõned käivad reaalselt kohapeal vaatamas, kus objekt on ja milline on ümbruskond. Mina näiteks vaatan elupindade puhul korterite plaane läbi, et kas need on sellised, mida ma ostaksin. Lisaks tasuks vaadata teisi piirkonnas olevaid objekte ja nende müügihindasid.
   Lisaks on muidugi kogu rahavoogude plaani pool – näiteks tuleks lisaks uurida ettevõtte arendajat ja tema ajalugu. Rahavoogude hindamiseks on ka oma metoodikad, mida on kindlasti võimalik mõnest finantsjuhtimise raamatust ette võtta. Siin peab igaüks oma täpsusastme üle ise mõtlema, aga olen kuulnud mitmeid inimesi, kes panevad raha sisse lihtsalt seetõttu, et on CE’s projekt.

 • Kristi, aitäh vastuse eest!

  Ma ise olen üks nendest, kes panustab raha “sest teised ka ju teevad nii” ja “et see on ju CE projekt”. Stardiks võib-olla piisab. Aga nüüd näiteks erinevate faktooringute rahastamisega ja alustava ettevõtjana on üles kerkinud probleem – et kuidas lugeda/mida tähele panna firma esitatud finantsaruannetes.

 • Tere, Kristi ja Tauri!

  Teie saatest jäi mulle Bondora kohta kõlama eelkõige kaks asja: esiteks see, et Bondora hakkab eraisiku intressidelt kinni pidama tulumaksu ja teiseks see, et Bondorast saab hakata ostma nõudeid laenude andmise asemel. Kas teil on selle kohta nüüdseks rohkem informatsiooni või on see kuskilt detailsemalt kättesaadav? Mis on teie arvamus nende kahe muudatuse kohta?

  Ma isiklikult arvaks, et esimene on negatiivse maiguga, sest põhimõtteliselt võetakse mult ära võimalus tulumaksu osa intressidelt edasi investeerida halvemal juhul vähemalt pooleteiseks aastaks.
  Teise osa kohta olekski vaja detailsemat ülevaadet, aga kui ma õigesti asjast aru saan, siis ma ei pea ettevõtte alt tegutsema enam laenude andmisega vaid soetan endale lihtsalt nõudeid ostja vastu, millega kaovad ära erinevad (olulised) piirangud ettevõtte alt ühisrahastusse investeerimisel? See oleks jällegi väga positiivne.

  • Tere Märt!

   Crowdestate hakkab eraisiku investeeringutest tulumaksu kinni pidama (õigupoolest nad seda juba täna teevad). See on küll ebaõiglane, kuid viimati Loiduga rääkides selgus, et see on seadusest tulenev kohustus, mida Crowdestate täidab. Palun Loitu, et Ta siia kirjutaks kommentaarina ka oma versiooni.

   Mis puutub Bondorasse, siis nõuete ostmine on päevakorras juba viimased pool aastat või isegi enam. Täna toimub tehing investori ja Bondora Broker OÜ vahel (kaasatud on ka Bondora AS) ning laenuvõtja ei ole sellesse enam seotud.

 • Juhul, kui eraisik annab laenu ettevõttele ning ettevõte maksab eraisikule intressi, siis on see intress tulumaksustatav (vastavalt TMS §17 lg 1). Vastavalt TMS §40 lg 1 on Eestis tegutseval äriühingul kohustus TMS §41 loetletud väljamaksetelt kinni pidada tulumaks. TMS §41 lg 4 kohaselt tuleb tulumaks kinni pidada mitteresidendile või residendist füüsilisele isikule makstava tulumaksuga maksustatava intressi väljamakselt.

  Kuna Crowdestate’i investori vastaspooleks on alati ettevõte (siiani ka Eesti maksuresidentsuga ettevõte), siis on sellel ettevõttel kohustus kinni pidada mitteresidendile või residendist füüsilisele isikule makstavatelt intressidelt arvestatud tulumaks.

  Kajastamaks kinni peetud tulumaksu investori investeerimiskontolt, näitab Crowdestate investorile kuuluva brutotulu laekumist investeerimiskontole ning peab samal hetkel kinni arvestatud tulumaksu. Tulumaks kantakse investori lepingu vastaspooleks oleva ettevõtte ettemaksukontole Maksu- ja Tolliametis ning deklareeritakse vastavalt ette nähtud korrale.

  2016 aasta tuludeklaratsioonil (mida deklareeritakse 2017 alguses) saavad eraisikutest investoritelt kinni peetud tulumaksusummad olema eeltäidetud, samuti saavad kõik investorid alla laadida teenitud tulu ja kinni peetud tulumaksu kajastava tõendi.

 • Tere!

  Mäletasin seda eraisiku intressi tulumaksu kinnipidamist vale ettevõtte kohta. Aitäh, Tauri, selle paranduse eest ja tänan Loitu selgituste eest.
  Bondora infoga ei olnud eelnevalt kursis, kuid uurin selle kohta edasi ise lähemalt kuna see tundub väga asjalik ettevõtte alt investeerimise viis.

 • Kuna hiljaaegu oli teil pubiõhtu kahele kiiremaile, siis seekord võiks suuremale seltskonnale istumiskohad kinni panna, küsida sümboolne summa ning annaks sellega kaasa ühe õlle või nii, ülejäänud omal riisikol.

  • Hei, naerunägu!

   See tundub täitsa tehtav plaan. Nüüd tuleks ainult hea pubi leida (see on Tallinnas raskeks läinud!)

Copyright © 2014. Created by Meks. Powered by WordPress.