Saade #51: Kristjan Liivamägi (TTÜ)

Millised on investorite kõige levinumad investeerimisvead?

Seekordses saates on meil külas Kristjan Liivamägi, kes kõikide muude põnevate tegevuste seas on igapäevaselt TTÜ panganduse ja rahanduse õppetooli lektor. Boonuseks räägime veidi ka LHV IPOst.

3 kommentaari

 • Kui börsil tuleb langus, ei tohi paanikasse minna ja müüma hakata.
  Samas on siis ka viga kui hoitakse langusest liiga kaua kinni?

  Kuidas tunda ära seda momenti, millal oleks ikkagi mõistlik lõpuks teatud osakuid müüa?

  • Raits, kui sul pikaajaline strateegia aktsiaid hoida ja akumuleerida, siis kaubelda ei tasu ning positsioone võib hoida ka langusperioodi ajal (ideaalis võiks aktsiaid siis juurde akumuleerida). Paraku paljud investorid kipuvad kauplema, mille tulemusena müüakse võitvad positsioonid liiga kiriesti maha ja kaotavatel positsioonidel lastakse edasi olla (seda käitumuslikku kõrvalekallet kutsutakse dispositsiooniefektiks).

   Kõige parem oleks, kui sa investeerimisotsuse tegemisel paned paika oma investeerimisteesi ja sellele vastavalt toimetad. Näiteks, kui sinu fundamentaalse analüüsi tulemusena on Tallinki aktsiahinna õiglane väärtus 1,5 EUR, siis on mõistlik seda positsiooni akumuleerida seni kuni see alla oma õiglast väärtust kaupleb. Kui Tallinki aktsia hind peaks tõusma näiteks 2 euro peale ja sinu fundamentaalse analüüsi järgi on õiglane väärtus 1,5, siis oleks mõistlik müüa.

   Kuna finantsturud ei ole alati efektiivsed ning investorid ratsionaalsed, siis on praktikas investoritel väga keeruline seda momenti ära tabada millal positsioone müüa. Empiirilised uuringud näitavad, et ainult 4% investoritest suudab turgudel tehtavaid tehinguid õigesti ajastada.

 • Tere!

  Väga huvitav saade!

  Milline oleks Teie valemi järgi õiglane hind LHV, T Kaubamaja ja Olympicu aktsiale?
  PS: Mõistan, et tegu ei ole soovitusega ja vihaselt ukse taha ka ei tule!

  Päikest =)

Copyright © 2014. Created by Meks. Powered by WordPress.