Saade #88: Alo Vallikivi (LHV)

Kuidas toimib investeerimiskonto?

lhv-pank

Investeerimiskonto juhendi leiad siit.

LHV foorumid leiad siit.

8 kommentaari

  • Tere Kristi!
    Mulle jäi siiski arusaamatuks Alo vastus sinu väitele( 31`sel minutil )nagu oleks kuidagi kasulikum viia juba maksustatud dividende maksvad aktsiad tavakontolt investeerimiskonto süsteemi.Tavakontole laekunud juba maksustatud dividendid on ju võimalik samamoodi kanda investeerimiskontole sissemaksena ja seeläbi suurendada investeerimiskonto sissemaksete jääki.
    Kas Alo hetkeks eksis või ei saanud ma tema mõttekäigust aru?

    Lgp. Priit

    • Tere, Priit!

      Küsimus on selles, et kui sa kunagi neid näiteks müüd, siis on sul kohe tavasüsteemi kaudu lisaks (ehk topelt) deklareerimiskohustus (sest pead müügitulu pealt maksma tulumaksu vana süsteemi baasil). Iseenesest kui mitte kunagi ei müü, siis ei ole väga suurt sisulist vahet (peale selle, et häirib, et valel kontol on).

  • Tere! Mulle jäi Alo jutust kõrvu kriipima see soovitus, et kui ikka on kogemata tavakontolt aktsiaid ostetud siis ei ole midagi teha, tuleb edasi toimetada “kahes süsteemis”. Eriti häiris see soovitus, et müüge maha ja ostke uuesti läbi investeerimiskonto. Täpselt sama soovituse sain oma LHV haldurilt, kellelt nõu küsisin. Minul ka juhtus (2015.a.) nii (LHV pangas) ja sain pangaga kontakteerudes samasuguse info: soovituse edaspidi osta aktsiaid läbi investeerimiskonto ja need esimesed tavakonto kaudu soetatud aktsiad siis jäävad “vanasse süsteemi” ja nende üle pean eraldi arvet pidama – et kui ma neid ükspäev müün siis pean deklareerima soetushinna ja müügihinna ja kõik see tavaline lugu.
    Mulle meeldib kui asjad on lihtsad ja mingist kahest paralleelsest süsteemist ei tahtnud kuuldagi. Seega, lugesin selle Rahandusministeeriumi investeerimiskonto juhendi läbi ja tegin nii (imestades, et miks pank ei aidanud mul selle lahenduseni jõuda): parandasin 2015.a tuludeklaratsiooni ja deklareerisin selle “arvelduskonto”, millelt olin need aktsiaostud Balti börsil teinud, ikkagi investeerimiskontona. JAH, seal kontol oli palju igasugu leiva-saia ostmisi ja muid laekumisi, ühisrahastusse kantud ja tagasi kantud summasid, mida pidin siis investeerimiskonto liikumistena ühe kaupa kajastama, aga LHV investeerimiskonto aruanne ju oskab need automaatselt väljamakseteks/sissemakseteks kategoriseerida ja mul jäi vaid vaevaks need ümber trükkida.
    Paraku kui parandad eelmise aasta deklaratsiooni siis ei saa aruannet enam Maksuametile läbi panga saata, kui aga teed seda deklareerimise perioodil (ehk täna) siis tuleb sul vaid see aruanne “läbi lugeda” ja üle kontrollida ning nupuga ära saata oma 101 rida koos piimaostukannetega, kusjuures mina ei pidanudki midagi parandama, aruanne oli õige.

    Seega, eksperte tasub kuulata, aga oma peaga mõeldes võib vahel paremini välja kukkuda 😉

    Seega, iseenesest ei ole mingi raketiteadus deklareerida tavakontot investeerimiskontona ja imelik et selle asemel pakutakse/soovitatakse aktsiad maha müüa. Vähemalt on kõik investeeringud mul ühes süsteemis. Ma tegin igapäevasteks arveldusteks edaspidiseks uue arvelduskonto ja enam seda vana kontot muudeks tehinguteks ei kasuta – nüüd mul ongi deklareerida 3 investeerimiskontot (sh. kasvukonto).

    • Samas tuleb tegeleda siis sellega, et kasutusel olev tavakonto kasutusest ära võtta (et mitte iga aasta leiba-saia deklareerida) ning nt töölepingutes jms kohtades see ära vahetada. Iseenesest on see täiesti tehtav ja enamikes pankades on saab uue arvelduskonto suurema vaevata (aga siis tuleb vaadata ka seda, millega sinu pangakaart seotud on jne). Vaeva koha pealt on lihtsam ilmselt ükskord tulevikus see üks ost ära deklareerida 😀 Aga 5+ loova mõtlemise eest, see on tegelikult täiesti OK lahendus.

    • tegelikult on lhv keskkonnas tasuta väärpaberi kanne vms nimega nupp, saad kõik oma aktsiad ühelt kontolt teisele ringi tõsta, mind juhendati väga ilusasti ja sain tehtud. Mul oli ka alul kõik segamini, osa aktsiaid tavakontol, osa investkontol.

    • Tere, Greg!

      Investeerimiskontoga ühildumiseks on kaks nõuet – tegemist peab olema PANGAkontoga, pangas, mis tegutseb euroopas (EL või EMÜ peaks olema). IG puhul tundub, et tegemist on maaklerfirmaga, mis ei tohiks IK alla sobida.

      • ehk siis “segragated account” ei ole piisav, et see läheks IK alla?

        Sel juhul on vist kõige maksuefektiivsem luua OÜ, mis tegeleb investeerimisega?

        Suur tänu!

Copyright © 2014. Created by Meks. Powered by WordPress.