Saade #75: Uudised kogumisturult

Millega üllatas LHV?

lhvpank

LHV II samba indeksfondi info leiad siit.

LHV III samba indeksfondi info leiad siit.

LHV kasvukonto info leiad siit.

8 kommentaari

  • Tegelikult on sinu postituses enamik eeliseid tegelikult välja toodud. Kuigi kasvukonto on veidi pandlikum fondide kohapealt on ta ka üldplaanis kallim, seega põhjust teda eelistada III sambale pigem pole praegusel hetkel.

  • Mul jäi õhku rippuma sama küsimus, et miks keegi peaks üldse endale kasvukontot eelistama. 3. samba sisenemine ja väljumine tasuta. Kui kasvukontot hajutada tahaks tähendaks see väljavõtmisel 11€+0.3% per instrument kümnist. 3. samba puhul saab veel tööandjaga kokku leppides teha sissemakseid enne makse, sel juhul hakkaks raha kasvama juba kohe mitte peale maksudeklaratsiooni esitamist. Vajadusel saad raha välja võtta ja maksad lihtsalt kogu summalt 20%. Paremal juhul saad peale 55 aastaseks saamist 10% raha välja võtta. Kuna kasuvukonto instrumentide valik on endiselt suht nigel (pole näiteks dividendidele orienteeritud ETFe) siis jääb veidi arusaamatuks ja põhjendamatuks Tauri valik (kui emotsioon välja jätta).

    + Skype linuxile on täiesti olemas
    https://www.skype.com/et/download-skype/skype-for-linux/

    • III samba puhul enamikel inimestel põhjus, miks kasvukonto juurde võtta on selles, et maksuvaba piir on max 15% sissetulekust, ehk kui tõsisemalt ette võtta, siis saab maksuvaba piir päris ruttu täis.

    • Skype’i Linuxi versiooni ei ole uuendatud 2014. aastast alates. Töötavad küll veebibrauseri põhise lahenduse kallal, kuid programmina (minu teada) uuendatud (up to date) lahendust ei ole saada.

      Minu mõni mõte LHV Kasvukontot suunas:
      1) Saan valida üsnagi konkreetse indeksi, näiteks IVV või IWM. Kolmandas sambas on vähemalt 10 instrumenti ehk rõhuasetus on hajutatusel ja fondihalduri tahtel. Lisaks jäljendab III sammas praegu suhteliselt palju II samba passiivset fondi, sestap sama riski kaks korda võtta ei näe mõtet.
      2) Väljavõtmisel piirang 11€+0,3% instrument piirab inimese emotsionaalset müügiotsust ja soodustab kasvu. Väga ohtlik ongi mõte, et väljumine on tasuta, maksad lihtsalt 20% summalt ja elu on lill. See ei aita järjepidevalt investeerida, kui tead, et väljumine on nii lihtne.
      3) Hetkel ei ole ma kindel, kuidas minu tööandja suhtub III samba maksetesse. Ettevõttel lihtsalt puudub väljakujunenud pensioniks kogumise strateegia.
      4) IVV ja IWM maksavad dividende, IVV dividendid on kusjuures pigem olnud kasvavad. Tõsi, yield on madal, kuid nende tööriistade eesmärk ei ole dividendide kasvatamine.
      5) III sammas ei luba samuti dividendidele orienteeritult investeerida.

  • Tänud informatiivse ja hea saate eest! Milliseid fonde võiks veel kasvukontosse peale IVV veel lisada? Eesmärk oleks lisada ka mõni Euroopa ETF, et vältida EUR-USD kõikumisest tulenevat riski aga soov on hoida kulud madalal.

    • Euroopa puhul on valikus EXSA – ehk siis STOXX600 tracker, Euroopa 600 suurimat ettevõtet. Lisaks on veel LYY2 – Euroopa väärtusettevõtted, mis päris ilusasti dividende maksavad.

  • LHV II samba indeksfondi teemal… Saan aru, et LHV panga siseselt saan oma osakud ühest fondist teise kanda tasuta ning muust pangast tuleb seal tasuda 1% väljumistasu.
    Kas ei oleks õigem liituda LHV indeksfondiga siis kui turg on madalseisus ?
    Kuna sel ajal on indeksfondi osaku väärtus madal, ning saan piltlikult sama raha eest rohkem osakuid. Selleks ajaks on muidugi ka aktiivselt juhitud fondide osakute väärtus kukkunud.
    Milliseid eeliseid tänane llitumine annaks ?

    • Pikaajalisel investeerimisel on oluline regulaarsus ja turuga koos üles-alla sõitmine, turu ajastamine ei ole ülemäära oluline selle juures. Muidugi oleks hea põhjast osta, aga selleks pead ju hästi teadma, mis hetkel põhi on ja millal ostma hakkad – II samba puhul kus 1x kuus raha panustatakse on niigi ajaline hajutatus max 12 ostupunkti aastas, sellest vähemaks minna tundub ebamõistlik et edasi-tagasi veel vahetada asju.

Copyright © 2014. Created by Meks. Powered by WordPress.