Saade #105: Eesti ühisrahastusportaalide majandusaasta aruanded

Mida näitavad numbrid Eesti P2P portaalide 2016. aasta kohta?

Edu edaspidiseks kõikidele portaalidele!

2 kommentaari

 • Täpsustuseks, et tasude ümberstruktureerimine Bondora osas on osaliselt ehk tõesti inkassotasude teema, mis on €1 miljonise tuluga muude tulude rea sees, aga peamiselt tähendab see ikkagi seda, et olemasolevad tasud laenajale korrutati sisuliselt kahega läbi.

  Ei mäleta enam peast, mis järjekorras, aga laenu väljastamise tasu ja haldamistasu tõsteti mõlemad varasemaga võrreldes kahekordseks. Üks neist millalgi 2015. aastal ja teine siis 2016. aastal. See on ka peamine koht, kust müügikäibe kasv tõenäoliselt tuli, sest laenumahud nii palju ei tõusnud.

  Huvi pärast küsiks ka seda, kust Kristi selle võttis, et Bondora 5% laenust rahastab? Minu kinnitamata andmetel on see pigem €5 per laen. Kui just keegi investor tervet laenu endale ei taha, siis on Bondora osalus €0.

  See tõenäoliselt mittelaekuvate nõuete rida peaks valdavalt pigem sisaldama Bondorapoolseid võlamenetluskulusid (nt arved meeldetuletuste eest) ja saamata jäänud haldustasusid hapuksläinud laenude pealt.

  Selles osas peab nõustuma, et nende majandusaastaaruandes on tõesti see tegevusaruande lõik üsna mahukas. Samas ei saa nõustuda, et see alati väga sisukas oleks. Näiteks töötajate koondamise osas oli seal ainult üks hägune kommentaar, et 2016. aastal oli keskmiselt 40 töötajat vs varasema 47-ga.

  • Hei!
   Ma selle 5% koha pealt äkki tegin omaloomingut ja võtsin Mintose loogika järgi. Või äkki mingi algse visiooni järgi, mis oli? Seda vist kuskilt infona hästi kätte ei saa…

Copyright © 2014. Created by Meks. Powered by WordPress.