Saade #8: Uudised

Uudised siit ja sealt, ühisrahastusest ning maailma muutmisest.

INVESTEERIMISRAADIO

Omakapitali ühisrahastusplatvorm Fundwise alustas avalikku tegevust

Eesti ühisrahastusturul alustas aktiivset tegevust järjekorras seitsmes platvorm, Fundwise. Esimese platvormina Eestis pakutakse võimalust investeerida idufirmade omakapitali.

Omakapitali ühisrahastamine pakub alustavatele ettevõtetele võimalust lihtsamini raha kaasata ettevõtte arenguks, saada juurde tulihingelisi fänne, kes ettevõtte tooteid või teenuseid edasi müüvad ning samuti annab võimaluse juurde pääseda investorite know-how’le.

Miks tavalised inimesed peaksid üldse saama investeerida startuppide omakapitali? Uuring näitas, et ühisrahastajate otsused ei ole vähemkvaliteetsemad professionaalsete investorite otsustest – seega mass käitub üldiselt päris targalt.

Riskid:

 • Fundwise listib, kuid ei kontrolli (s.t. ei tee auditit)
 • Idufirmad (startupid) ei ole alati edukad – meie investeering on täies mahus ohus
 • Vähene likviidsus – puudub börs, kus ettevõtte aktsiaid kaubelda
 • Idufirmad ei pruugi dividende maksta – kogu raha läheb ettevõtte arendamiseks
 • Osaluse lahjendamine – ettevõttel on õigus korraldada hilisemaid rahastuskampaaniaid
 • Kaasamüügi kohustus – kui keegi suurem soovib ettevõttes mõne investori välja osta, siis on sunnitud kõik investorid müüma
KIIRE REMARK: Omaraha laienes Slovakkiasse

2011. aastal asutatud inimeselt inimesele laenuplatvorm Omaraha laienes Slovakkiasse.

Laenude andmisega alustati 17. juunil (2015) Finzo kaubamärgi all koostöös kohaliku partneriga. Eestlastele tuttav Omaraha kaubamärk jääb samuti alles.

Hapude laenude puhul toimub laenu automaatne müük 100. päeval, täpselt nagu Eesti laenude puhul, ning Omaraha pakub vähemalt 60% summast.

KIIRE REMARK: Goldman Sachs siseneb ühisrahastusturule
Pangandushiid Goldman Sachs valmistub turule tooma oma ühisrahastusplatvormi.

146 aastat pangandusturul toimetanud Goldman Sachs on palganud kogenud tarbijafinantsteenuste eksperdi ning plaanib 2016. aastal tulla turule uue ühisrahastusplatvormiga. Kui muudel juhtudel on pangad olnud platvormidele partneriteks, siis Goldman Sachsi käik on silmnähtavalt eristuv.

Pank on teada-tuntud innovaator, kes üritab teistest alati sammu võrra ees olla. Ühisrahastusplatvormi loomine pakub just sellist võimalust, mis muud konkurendid jätab tahaplaanile. See ei ole ka väga imestamist väärt plaan, sest panga palgal on niigi üle 9000 arendaja, kes pidevalt töötavad uute innovaatiliste ideede arendamise kallal.

CNBC

Ameerika uudistekanal CNBC on loonud 2014. aasta kohta nii nimetatud häirijate nimekirja 50 ettevõttest üle maailma, mis võivad vanu ärimudeleid painutades maailma muuta.

Enne nimekirja juurde asumist soovitame lugeda Postimehes ilmunud artiklit ärikonsultant Brian Williamsoniga.

Brian Williamson: Kaitsma peab tarbijaid, mitte vanu ärimudeleid

Millised oleksid need TOP 3 ettevõtet, mis meie hinnangul võivad maailma muuta?

Kristi:

 1. SpaceX
 2. AirBnB
 3. Stripe

“Minu valikud on eelkõige tehnoloogia abil eri valdkondades revolutsiooni tegevad ideed. Tehnoloogia peaks tegema inimese elu lihtsamaks, säästma aega ning raha, ideaalis vaatama ka tulevikku ja tähtede poole. Väga äge on ka see, et nimekirjas on selliseid ideid, mille puhul sa isegi ei arvaks, et seal on turgu – näitab, et on vaja ainult head (hullumeelset) ideed!”

Tauri:

 1. TransferWise
 2. Personal Capital
 3. Lending Club

“Minu valikud on väga suuresti seotud finantsteemadega. Eesti juurtega edulugu TransferWise näitab, et teenustasud panganduses ei pea olema röögatult suured. Personal Capitali vaade meie isiklikule finantsseisundile annab hea võimaluse hinnata kus me oleme ja kuhu suundume. Ja loomulikult maailma suurim ühisrahastusplatvorm Lending Club, mis rajab teed madala sisenemisbarjääriga investeeringutele!”

Millised oleksid Sinu TOP 3 valikut CNBC nimekirjast? Jäta meile kommentaar!

Kuidas saaksime Sulle rohkem lisaväärtust luua? Anna meile oma mõtetest teada e-posti info[at]investeerimisraadio.eu või selle lingi kaudu!

2 kommentaari

 • Tere.
  Väga lõbus ja hariv kuulamine.
  Väike palve ka.Viimased kaks saadet olete volume`i
  nupu väga maha keeranud.Ehk oleks võimalik
  järgmistel lindistustel pisut juurde keerata (nagu esimestel saadetel)
  muidu pisut raske kuulata…
  Tänud ette ja jõudu!

Copyright © 2014. Created by Meks. Powered by WordPress.